DZIEŃ WOLNOŚCI - 4.06.2014r.

4 czerwca obchodzimy Dzień Wolności i Praw Obywatelskich. Święto to ustanowił w zeszłym roku Sejm na pamiątkę zwycięstwa Solidarności w wyborach czerwcowych 1989 r. W tym roku mija 25 lat od tamtych wydarzeń.

W uchwale ustanawiającej to święto czytamy, że 4 czerwca jest szczególną datą dla Polski jako „suwerennego i demokratycznego państwa wolnych i świadomych swoich praw obywateli”.

25-lecie wyborów świętuje się w całej Polsce. Organizowane są koncerty, gry uliczne, debaty, konkursy, wystawy i imprezy sportowe.

W tym dniu w 1989 roku odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory pralamentarne w powojennej historii Polski. W ich wyniku Polska stała się pierwszym państwem bloku wschodniego, w którym wyłonieni w wyborach przedstawiciele opozycji demokratycznej uzyskali realny wpływ na sprawowanie władzy.

W naszej szkole uczniowie wraz z panią Wiolettą Mazur przygotowali z okazji obchodów tego święta uroczysty apel wraz z wprowadzeniem sztandaru naszej szkoły. Uczniowie uczestniczyli w obradach okrągłego stołu, głos zabrał również Lecha Wałęsa, którego znakomicie naśladował Bartłomiej Jaworski, uczeń klasy IV. Całość przeplatana była piosenkami m.in. "Kocham Cię Polsko" i "Mury" Jacka Kaczmarskiego. Zaprezentowana była również wystawa prac plastycznych dzieci z kl. I-III związana z tym ważnym dla historii Polski wydarzeniem.