PRELEKCJA PIELĘGNIARKI SZKOLNEJ - 15.05.2014r.

Od początku wiosny do późnej jesieni wędrując i przechadzając się po lasach oraz parkach należy zwracać szczególną uwagę na kleszcze. Te małe, niepozorne pajączki są groźne z uwagi na to, że mogą przenosić niebezpieczne choroby, m.in. boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Warto wiedzieć, jak się przed nimi chronić. W związku z tym w dn. 15.05.2014r. pielęgniarka szkolna p. Krystyna Jaślan przeprowadziła dla całej społeczności szkolnej prelekcję pt. "CHROŃ SIĘ PRZED KLESZCZAMI WSZYSTKIMI SPOSOBAMI". Dzieci obejrzały filmiki edukacyjne, dzięki którym przybliżone im zostały najważniejsze informacje dotyczące kleszczy i szybkiego reagowania w przypadku, gdy na swojej skórze znajdą takiego pajączka.

Pielęgniarka podała wszystkim kilka najważniejszych wskazówek dotyczących ochrony prezed kleszczami.

JAK UCHRONIĆ SIĘ PRZED KLESZCZAMI?

Ryzyko zachorowania na choroby odkleszczowe, którym nie zapobiega szczepienie, można zmniejszyć stosując się do następujących wskazówek:

- na spacer należy założyć jasne ubranie - po powrocie łatwiej będzie zauważyć kleszcze na odzieży,

- najlepiej wybrać koszulę z długim rękawem, długie spodnie i kryte obuwie, utrudniając kleszczom dostęp do skóry, warto spryskać nogi repelentem, aby dodatkowo zniechęcić kleszcze,

- po powrocie ze spaceru konieczne jest sprawdzenie ubrania i usunięcie dostrzeżonych kleszczy,

- jeśli jest taka możliwość to warto wziąć prysznic, gdyż silny masaż gąbką może zmyć kleszcze, które nie wbiły się jeszcze w ciało,

- należy również zwracać uwagę na miejsca mniej widoczne, gdyż skóra jest delikatna: głowa, okolice uszu, pachy, doły łokciowe i podkolanowe, pępek, brzuch itp.,

- zaleca się, aby rodzice dokładnie sprawdzili całą skórę dziecka po każdym jego pobycie w miejscach zagrożonych atakiem kleszczy,

- właściciele czworonogów powinni oglądać swoje zwierzęta po powrocie z każdego spaceru.

Dzieci były bardzo zainteresowane, gdyż słuchały z ogromnym zaciekawieniem i zadawały dużo pytań, chcąc się jak najwięcej dowiedzieć, w jaki sposób uchronić się przed kleszczami.