WIZYTA W ROLNICZYM ZAKŁADZIE DOŚWIADCZALNYM IUNG - 4.04.2014r.

W piątek, 4 kwietnia 2014r. na zajęciach pozalekcyjnych grupa uczniów kl. IV-VI pod opieką p. Anety Dąbrowskiej i p. Magdy Baryłka wybrała się na pieszą wyprawę do Rolniczego Zakładu Doświadczalnego IUNG w Grabowie

Przywitał nas i oprowadził po placu zakładu Dyrektor -  Pan dr Marek Sowiński, który bardzo ciekawie opowiadał o zasadach funkcjonowania zakładu i pracach w nim wykonywanych. Podczas spaceru uczniowie obejrzeli nowy budynek obory, który w grudniu 2013r. został oddany do użytku.

Obiekt został wybudowany w ciągu 7 miesięcy. Ma on zastąpić stary i wysłużony budynek inwentarski, który był wykorzystywany jako obora dla krów niezmiennie przez 107 lat. Nowy budynek obory jest w pełni nowoczesnym obiektem, który spełnia wszystkie wymogi i standardy związane z ochroną środowiska. Wszyscy byliśmy zaskoczeni mechanizmem działania i funkcjonowania tego, jakby z pozoru prostego budynku. Nowoczesne urządzenia sterowane komputerowo bardzo ułatwiają pracę zatrudnionym w zakładzie pracownikom. Następnie udalismy się do obserwatorium meteorologicznego. Młodzież dowiedziała się, za pomocą jakich urządzeń i w jaki sposób wykonywane są pomiary: temperatury, siły i kierunku wiatru, ilości spadającego deszczu i nasłonecznienia. Później wszyscy poszliśmy do do ogromnej hali doświadczalnej, która z całym zapleczem stwarza bazę do prowadzenia doświadczeń wegetacyjnych w ok. 200 wazonach równocześnie.Teren zakładu opuściliśmy przechodząc prze park z licznymi pomnikami przyrody, który jak niewielu może wie, wpisany jest do Krajowego Rejestru Zabytków Przyrody.

Dzisiejsze dwie godziny spędzone na terenie zakładu IUNG były wspaniałą lekcją przyrody. Wszyscy chyba byliśmy mile zaskoczeni informacjami o ogromnej skali wykonywanych w instytucie badań i doświadczeń. Powróciliśmy do szkoły bogatsi w wiedzę i świadomość tego, jakie znaczenie mają dla nas prowadzone tym zakładzie badania.