"NA ARCE O ÓSMEJ" - WYJAZD DO TEATRU - 6.11.2013r.

Świetna propozycja dla widzów od lat pięciu do stu. Każdy z nas bowiem od czasu do czasu mierzy się z trudnymi i ważnymi pytaniami, na które nie zna prostych odpowiedzi żaden przemądrzały dorosły.

Akcja sztuki "Na Arce o ósmej" rozgrywa się podczas starotestamentowego wielkiego potopu, a tytułowa arka to nic innego jak biblijna Arka Noego, na której dokładnie o ósmej mają się stawić wszystkie zaproszone zwierzęta. Tylko w ten sposób mają szansę uniknąć zagłady. Problem tylko w tym, że na statek mogą wejść po dwa egzemplarze każdego gatunku, a tymczasem pingwiny są... trzy. Przyjaźń sympatycznych, choć nieco dziwacznych zwierzaków zostaje wystawiona na ciężką próbę. Pojawiają się trudne dylematy.

Pingwiny toczą zabawne i poruszające dyskusje o przyjaźni i odwadze, lojalności i odpowiedzialności. Zadają szereg pozornie naiwnych, ale w swej istocie podstawowych pytań. Czy można zostawić przyjaciela w potrzebie? Co jest ważniejsze: jednostka czy zbiorowość? Czy motyla można zabić? Czy może istnieć ktoś, kogo nie widać? Jak wygląda Pan Bóg i czy rzeczywiście widzi i słyszy wszystko? Co to znaczy, że Pan Bóg jest wszechwiedzący i nieomylny? A może jednak czasem troszkę się myli? Czemu stworzył dobrych i złych? I czy lubi sernik... Całe morze ważnych, zupełnie nieoczywistych pytań...

Sztuka Ulricha Huba, uznana za „jedną z najbardziej inteligentnych, subtelnych i aktualnych propozycji teatralnych dla najmłodszych", nie przynosi jednoznacznych rozstrzygnięć i nie daje łatwych odpowiedzi, skutecznie i z wdziękiem „oswaja" jednak dzieci z trudnymi tematami, takimi jak obecność Boga, dobro, zło, śmierć, przyjaźń, inność. Czyni to w sposób lekki, przewrotny, mądry i pełen humoru. Z wrażliwością i wielkim wyczuciem dziecięcego świata.

Uczniowie naszej szkoły w dn. 6.11.2013r.  pod opieką p. Magdy Baryłka i p. Wioletty Mazur mieli okazję obejrzeć ten spektakl w Teatrze Powszechnym w Radomiu. Zafascynowani wspaniałą grą aktorską, efektami świetlnymi i muzyką opuściliśmy mury gmachu teatralnego. Resztę wolnego czasu spędziliśmy rozrywkowo. W dobrych humorach powrócilismy do szkoły.