AKCJA "ZAPAL ŚWIATŁO WOLNOŚCI" - 13.12.2022 r.

13 grudnia 2022 roku przypada 41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Haliny Mirosławskiej upamiętniła ofiary tego tragicznego czasu, włączając się w akcję Zapal światło wolności, zainicjowaną przez Instytut Pamięci Narodowej.

Znakiem pamięci o ofiarach brutalnej polityki władz PRL są świece, które rozbłysnęły w oknach szkół, uczelni, urzędów i instytucji publicznych, a także domów i mieszkań w poniedziałek, 13 grudnia o symbolicznej godzinie 19:30.

Stan wojenny, wprowadzony 13 grudnia 1981 r., był tragicznym doświadczeniem milionów Polaków - wielu straciło przez niego życie, zdrowie, poczucie bezpieczeństwa, nadzieję. Innym przerwał karierę, rozdzielił rodziny. Tysiące osób zostało internowanych, setki tysięcy wyemigrowało. Akcja Zapal światło wolności nawiązuje do tysięcy świec, jakie mieszkańcy wolnego świata zapalili na znak solidarności z mieszkańcami Polski w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku. Do gestu solidarności z Polakami wzywał wtedy prezydent USA Ronald Reagan. Mówił wówczas: „Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.

Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w akcji zapalenia Światła wolności w oknach swoich domów.