WYCIECZKA DO LUBLINA (kl. IV - VIII) - 21.09.2022 r.

Dnia 21 października 2022 r. uczniowie kl. IV - VIII z opiekunami udali się na szkolną wycieczkę do Lublina. Pierwszym punktem wyjazdu było Muzeum Wsi Lubelskiej.

Muzeum Wsi Lubelskiej (Skansen) zaczarowało zwiedzających uczniów nie tylko malowniczym krajobrazem  z przepływającą rzeką Czechówką, ale też szczegółowym odwzorowaniem obszarów dawnego regionu lubelskiego. Uczniowie mogli zaobserwować bogactwo architektury i zgromadzonych eksponatów, które odzwierciedlały zwyczaje, obrzędy i codzienną pracę ludzi z minionej epoki. Zobaczyli tam m.in. urokliwe stare młyny, zagrody i chaty kryte strzechą, tętniące życiem podczas sianokosów, żniw, dożynek czy innych obrzędów.

Kolejnym punktem wycieczki był seans w kinie w centrum Lublina. Uczestnicy obejrzeli film pt. "King: Mój przyjaciel lew". Jest to historia nastoletniej Inés i jej brata Alexa, którzy znajdują lwiątko, nadają mu imię King. Gdy okazuje się, że mały lew jest poszukiwany i grozi mu niebezpieczeństwo, rodzeństwo wpada na szalony plan – chcą mu pomóc wrócić do prawdziwego domu, do Afryki. Uczniowie wyszli z sali kinowej bardzo zadowoleni, seans się podobał, niektórych poruszył do łez. W Galerii Plaza każdy mógł zjeść pyszny posiłek, zregenerować siły przed kolejną atrakcją wycieczki - pokazy fizyczne na UMCS- ie.
Z galerii spokojnym spacerkiem uczniowie wraz z opiekunami przeszli na plac uniwersytecki. Tam na młodzież czekali już prowadzący warsztaty na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki. Nasi uczniowie uczestniczyli w 62. pokazach organizowanych przez pracowników tegoż wydziału.

Zajęcia te promują oraz popularyzują nauki ścisłe w ich doświadczalnej odsłonie. To była doskonała okazja, aby uczniowie zobaczyli zarówno klasyczne, jak i trudne do odtworzenia w warunkach szkolnych doświadczenia, zdobyli, uzupełnili lub powtórzyli swoją wiedzę z fizyki. Uczestnicy wzięli udział w zajęciach z czterech dziedzin: Elektrostatyka, Płyny, Ruch obrotowy, Światło i oko.

Oprócz czysto intelektualnych doświadczeń uczniowie poznali również przedsmak studenckiego życia, przemierzając uczelniane korytarze, pracownie i nowocześnie wyposażone aule.

W bardzo dobrych humorach, wzbogaceni w nową wiedzę i doświadczenia o godzinie 19.00 wszyscy powrócili do szkoły.