NARODOWE CZYTANIE 2020

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego, w 2018 Przedwiośnie Stefana Żeromskiego oraz  44 teksty Antologii Niepodległości, a w 2019 nowele i opowiadania.

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania  "Balladynę" Juliusza Słowackiego. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Społeczność naszej szkoły również aktywnie włączyła się do udziału w tak niezwykle ważnym dla każdego Polaka wydarzeniu. W sobotę, 5 września 2020 r. o godzinie 10.00 na szkolnym boisku zjawili się: dyrektor p. Katarzyna Szymańska, nauczyciele oraz niezawodni uczniowie, rodzice, a także absolwenci. Wszystkich zebranych powitała p. Magda Baryłka - organizator 9. edycji Narodowego Czytania w naszej szkole. W kilku słowach przybliżyła wszystkim zebranym ideę akcji Narodowego Czytania. Następnie zgodnie z przypisanymi wcześniej rolami rozpoczęło się wspólne czytanie. Pogoda dopisała, słońce oraz ciepły letni wietrzyk wprawiły wszystkich w dobry nastrój.

Na zakończenie pani dyrektor podziękowała wszystkim za tak liczny udział.  Dla wszystkich opuszczających szkolne boisko przygotowane zostały specjalne podziękowania z pieczątką poświadczającą udział w 9. Narodowym Czytaniu.

W odpowiedzi na zaproszenie ze strony Gminnej Biblioteki Publicznej w Przyłęku naszą szkołę w 10. Narodowym Czytaniu reprezentowała pani dyrektor Katarzyna Szymańska oraz grupa uczniów z klasy VIII: Aleksandra Abczak, Kinga Zajączkowska i Kacper Nędzi pod opieką wych. p. Moniki Wierzbickiej. Przedstawiciele naszej szkoły czytali sceny z aktu 5 dramatu Julisza Słowackiego pt. Balladyna".

Dziękujemy wszystkim za udział w tym ważnym dla każdego Polaka wydarzeniu.
A już za rok spotykamy sie na 10. Narodowym Czytaniu "Moralności pani Dulskiej" Uśmiech