DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU - 7.02.2020 r.

"DZIAŁAJMY RAZEM" - HASŁO DBI 2020

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata.
DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.

Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” . Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Partnerami DBI 2018 są Facebook oraz Multimediawszkole.pl. DBI zostało objęte honorowym patronatem przez Rzecznika Praw Dziecka, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Komendę Główną Policji.

Do tegorocznej edycji DBI zgłoszona została również nasza szkoła jako jedna z 4000 inicjatyw. W związku z udziałem w ogólnopolskiej akcji promującej bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w sieci w naszej placówce uczniowie kl. IV - VIII na lekcjach informatyki poruszyli tematy związane z zagrożeniami i niebezpieczeństwami, na które narażone są dzieci korzystające z zasobu internetu. Uczniowie obejrzeli filmy edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa w sieci oraz umiejętności racjonalnego korzystania z interentu - "Plik i Folder - Odkrywcy Internetu". Dzięki materiałom promocyjnym, które szkoła otrzymała w ramach udziału w akcji uczniowie rozwiązywali krzyżówki, otrzymali ulotki informacyjne i naklejki. Chętne dzieci wykonały plakaty na temat zasad bezpiecznego korzystania z interentu. Starsi uczniowie tworzyli broszury informacyjne, a także projektowali swój wymarzony wygaszacz ekranu. To zadanie było hasłem z krzyżówki.

Uczniowie brali aktywny udział w zajęciach, chętnie się wypowiadali. Okazali w ten sposób, że mają świadomość tego, iż internet jest doskonałym żródłem informacji, rozrywki, ale też nieumiejętnie wykorzystany może zaszkodzić.