14. SPOTKANIE DKK "PECHOWA TRZYNASTKA" - 19.12.2018 r.

Na ostatnim spotkaniu w 2018 r. członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki "Pechowa Trzynastka" rozmawiali na temat przeczytanej "Opowieści wigilijnej" Karola Dickensa. W związku z tym, iż Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej, utwór ten jak najbardziej wpasował się w przedświąteczny klimat. Uczniowie klasy VII bardzo chętnie zabierali głos w dyskusji, dzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat osoby głównego bohatera - Ebenezera Scrooge'a.

Postaci ze świata metafizycznego - duchy, które nawiedzają głównego bohatera są jego przewodnikami w czasie i przestrzeni. Pochodzą spoza rzeczywistości, dlatego pokazują bohaterowi to, co dla innych jest niewidoczne. Duchy nie pojawiają się, by straszyć, lecz napominają Scrooge'a. W ten sposób ratują go przed samotnością i zmieniają jego życie. W Święta Bożego Narodzenia Scrooge'a odwiedzają trzy duchy: Duch Przeszłej Wigilii przenosi go w lata dzieciństwa i młodości, pozwalając mu spojrzeć z perspektywy na popełnione błędy. Dzięki Duchowi Teraźniejszej Wigilii bohater zobaczył, jak święta spędzają ci, których los jest mu niesłusznie obojętny (siostrzeniec i pracownik). Jednak najbardziej uderzający jest dla Ebenezera moment, w którym poznaje swoją przyszłość, ukazaną mu przez najbardziej mrocznego z duchów – Ducha Przyszłej Wigilii.

Święta Bożego Narodzenia stają się punktem zwrotnym w życiu głównego bohatera. Scrooge nie lubił świąt ani ich nie obchodziłl. Poprzez postać zgorzkniałego Scrooge'a, w sposób pośredni autor odwołuje się do zbiorowej wyobraźni czytelników, którym święta kojarzą się z rodzinnym ciepłem, radością i spokojem. Scrooge uosabia wszystko to, co zaprzecza istocie tego czasu. Jednocześnie święta stają się symbolem przemiany finansisty. Z zatwardziałego mizantropa, nieczułego na krzywdę innych cynika Scrooge zmienia się w dobrodusznego, pełnego życzliwości do ludzi człowieka. Wreszcie docenia wartość rodziny, przyjaźni, a w filantropii widzi sposób na poprawę bytu tych, dla których los nie okazał się tak łaskawy jak dla niego. Takim pozytywnym akcentem bożonarodzeniowej radości zakończyło się ostatnie spotkanie DKK, ostatnie w 2018 r., bo od nowego roku na czytelników czekają nowe, równie ciekawe propozycje książkowe.

Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki "Pechowa Trzynastka" życzą WESOŁYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA ORAZ SZCZĘŚCIA W NOWYM ROKU Uśmiech