NIEZWYKŁA LEKCJA HISTORII W MUZEUM NARODOWYM NA MAJDANKU - 02.11.2023 r.

W dniu 2 listopada 2023 r. młodzież z klasy 8 pod opieką pań: Magdy Baryłki i Anny Korczak wzięła udział w wyjeździe do Lublina, podczas którego zwiedzili Narodowe Muzeum na Majdanku. Celem było pielęgnowanie pamięci i rozwijanie edukacji historycznej o okupacji niemieckiej na Lubelszczyźnie podczas II wojny światowej.

Motto, które góruje nad mauzoleum, towarzyszyło uczestnikom podczas zwiedzania byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Żywą lekcję historii poprowadziła pani przewodnik, która podczas zwiedzania przybliżała uczniom fakty związane m.in. z warunkami bytowymi więźniów, historią obozu i eksterminacją. Zetknięcie ze scenami z życia obozu, z miejscami, gdzie tysiące ludzi straciło życie, dostarczyło silnych, poruszających wrażeń. Wstrząsający obraz utworzyły portrety ludzi, którzy po przekroczeniu bramy obozu stawali się numerami, ale także: drewniane prycze, pasiaste ubrania, stosy butów i inne przedmioty, których Niemcy nie zdążyli zniszczyć. Niesamowicie przygnębiające wrażenie na zwiedzających zrobiły pomieszczenia, gdzie sortowano ludzi z nowo przybyłych transportów, łaźnia, komory gazowe, piece krematoryjne. Trudno sobie wyobrazić, co przeżywali ludzie, którzy przekroczyli bramę tego miejsca kaźni.

Był to czas refleksji nad losem pomordowanych ludzi. Wyjazd ten miał na celu kształtowanie postawy patriotycznej. Młodzież choć zmęczona, ale bardzo zadowolona wróciła do domu z nowymi wrażeniami i doświadczeniami.