AKCJE I PROGRAMY REALIZOWANE W NASZEJ SZKOLE

TRZYMAJ FORMĘ            Znalezione obrazy dla zapytania TRZYMAJ FORMĘ

JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM                                             Znalezione obrazy dla zapytania jak nie czytam jak czytam

PROGRAM PROFILAKTYKI UNIWERSALNEJ „UNPLUGGED” (2018/2019)

W październiku 2018 r. uczniowie klasy VII przystąpili do realizacji programu profilaktycznego "Unplugged". Koordynatorem zajęć jest p. Magda Baryłka. Zajęcia będą się odbywały w ramach godzin wychowawczych.

„UNPLUGGED” jest programem profilaktyki uniwersalnej adresowanym do uczniów w wieku 12–14 lat, opartym na modelu wszechstronnego wpływu społecznego.

Cel programu:

• -ograniczanie inicjacji używania substancji psychoaktywnych (alkohol, tytoń, narkotyki),
  • -ograniczenie rozwoju intensywności używania, tj. przejścia od fazy używania eksperymentalnego do fazy używania problemowego.
  • Realizacja programu:
  • Program składa się z 12 lekcji, które koncentrują się na umiejętnościach życiowych, przekonaniach normatywnych i wiedzy o substancjach psychoaktywnych.
  • Realizatorem programu jest nauczyciel, który przeszedł 3 dniowe szkolenie przygotowujące do prowadzenia zajęć z uczniami.
  • W programie przewidziane są także trzy 2–3 godzinne spotkania warsztatowe dla rodziców uczniów uczestniczących w programie.
  •

Tematyka zajęć dla uczniów dotyczy szczególnie istotnych w okresie adolescencji problemów takich, jak:

• -konformizm, przejawy nacisku grupowego i sposoby radzenia sobie z nim,
  • -wiedza o czynnikach ryzyka i czynnikach chroniących przed piciem alkoholu, zróżnicowaniu podatności na alkohol w zależności od płci,
  • -przekonania normatywne na temat rozpowszechnienia zjawiska używania substancji psychoaktywnych wśród młodych ludzi,
  • -wiedza o przyczynach i następstwach palenia papierosów,
  • -umiejętność komunikowania swoich emocji,
  • -umiejętność asertywnej obrony swoich racji,
  • -inne umiejętności interpersonalne i intrapersonalne, których niedostateczne opanowanie może skłaniać do używania substancji psychoaktywnych w sytuacjach towarzyskich,
  • -wiedza o narkotykach,
  • -umiejętność radzenia sobie z problemami, formułowania celów i podejmowania decyzji.
  •

Metody realizacji zajęć: prezentacje, praca w grupach, zarządzanie kontraktem, zadanie domowe, scenka sytuacyjna, dyskusja plenarna, gra, informacje zwrotne.

"DARMOWE, MLEKO, WARZYWA I OWOCE W SZKOLE" -

Celem  jest kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych poprzez promowanie spożycia mleka i przetworów mlecznych oraz zwiększenie udziału owoców i warzyw w codziennej diecie dzieci.  Za program odpowiedzialna jest Agencja Rynku Rolnego.

Znalezione obrazy dla zapytania mleko warzywa owoce w szkole

Programem tym objęci są uczniowie z klas I - V.

Dzieciom uczestniczącym w programie udostępnia się:

• świeże owoce (jabłka, gruszki, truskawki),
    • świeże warzywa (marchew, papryka słodka, rzodkiewki),
    • soki owocowe, warzywne oraz owocowo – warzywne
    • mleko.

W ramach programu dzieciom udostępniane są owoce i warzywa przygotowane do bezpośredniego spożycia, wystarczająco rozwinięte, dojrzałe, zdrowe. Owoce, warzywa oraz soki nie mogą zawierać dodatku tłuszczu, soli, cukru lub substancji słodzących. Za jakość owoców i warzyw dostarczanych do szkół podstawowych odpowiedzialny jest zatwierdzony dostawca.

"AKADEMIA BEZPIECZNEGO PUCHATKA"Znalezione obrazy dla zapytania akademia bezpiecznego puchatka

"MARZYCIELSKA POCZTA"Znalezione obrazy dla zapytania marzycielska poczta

"MŁODZI I MEDIA"Znalezione obrazy dla zapytania młodzi i media

"DZIECIŃSTWO BEZ PRÓCHNICY"Znalezione obrazy dla zapytania dzieciństwo bez próchnicy