WYJAZD UCZNIÓW KL. IV-VI DO MUZEUM WSI RADOMSKIEJ - 20.05.2016 r.

W dniu 20.05.2016 r. uczniowie klas IV-VI wraz z wychowawczyniami wybrali się na wspaniałą wycieczkę do Muzeum Wsi Radomskiej. Pogoda była słoneczna i sprzyjała zwiedzaniu skansenu położonego na malowniczym, pofałdowanym terenie na obrzeżach miasta Radomia, w dolinie rzeki Kosówki.
Na obszarze 32 ha., jak poinformowała pani przewodnik, zgromadzonych jest ponad 80 obiektów architektury ludowej, głównie drewnianej. Uczniowie zobaczyli wiejskie chałupy, dwory, budynki gospodarcze, kuźnie, wiatraki i młyny wodne. Wszystkie te budowle są pokryte strzechą. Oprócz budynków widzieli również oryginalne naczynia, przedmioty codziennego użytku, a także zwierzęta gospodarcze m.in. barany i kaczki. Dzięki temu mogli w bardziej realny sposób odczuć uroki dawnego, wiejskiego życia.
Muzeum Wsi Radomskiej posiada też zbiory autarkicznej techniki rolniczej z jedyną w Polsce kolekcją ciągników SAM wytwarzanych w wiejskich zagrodach. Kolekcji towarzyszy archiwum materiałów dotyczących tego specyficznego zjawiska w polskim rolnictwie. Wszystkie te maszyny są sprawne. Chłopcy mieli ochotę spróbować, czy naprawdę działają.
Tak ciekawą wycieczkę uczniowie będą długo pamiętać, gdyż z wielkim zainteresowaniem oglądali wszystkie obiekty, które niejednokrotnie znali z opowiadań dziadków. Wszyscy stwierdzili, że bardzo chętnie przyjadą tu jeszcze raz.

Po czasie spędzonym w muzeum przyszła kolej na seans filmowy pt. "Młody Mesjasz" w Multikinie. Od czasu „Pasji” nie było filmu, który miałby szansę tak poruszyć ludzkie serca. „Młody Mesjasz” to wielka duchowa przygoda. Umacnia wiarę, wzrusza do głębi, pozwala zrozumieć...Ten film powinien zobaczyć każdy.

Czas spędzony na wycieczce minął szybko, ale jakże ciekawie. Zadowoleni i uśmiechnięci wycieczkowicze powrócili do szkoły.