DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI W NASZEJ SZKOLE - 23.11.2015 r.

Uśmiech, serdeczność i wzajemne ciepło są dobre na wszystko. Człowiek życzliwy zawsze znajduje pomocników i sprzymierzeńców, łatwiej pokonuje wszelkie przeszkody i nawiązuje kontakty. Życzliwość ma tak niezwykłą moc, że wytwarza miłą atmosferę i daje wiele radości, zacieśnia więzy między ludźmi i daje możliwość partnerskiej współpracy. Życzliwość umożliwia rozwiązywanie konfliktów, integruje zespół klasowy oraz pomaga w realizacji wielu czynności i zadań. Istotne jest także to, że aby uzyskać pomoc i sympatię, trzeba samemu dać coś z siebie innym.

Zauważa się, że na co dzień mało używamy podstawowych słów grzecznościowych i brakuje życzliwych zachowań. Ludzie stają się coraz bardziej oschli, nie uśmiechają się, nie zauważają tego, co się dzieje wokół. Obchody Dnia Życzliwości sprzyjają integracji społeczności klasowej i szkolnej, dzięki temu relacje między uczniami i nauczycielami będą korzystniejsze, uczniowie chętniej będą przychodzić do szkoły i angażować się w życie szkolne. Wzajemny szacunek uczy tolerancji na odmienność innych. W związku ze wzrastającą agresją wśród dzieci i młodzieży w życzliwej szkole uczniowie będą czuli się bezpieczniej. Te działania są istotnym elementem pracy wychowawczej.

21 listopada (sobota) obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości. Była to wspaniała okazja, żeby swoją życzliwość podnieść na nieco wyższy poziom. W naszej szkole tę akcję zaczęliśmy już od 8.00, a będziemy ją przedłużać na kilkadziesiąt następnych: dni, później tygodni i miesięcy życzliwości. Już od samego rana dzieci z oddziału przedszkolnego 3- i 4-latków oraz kl. 0-II rysowały i wycinały uśmiechnięte żółte buźki - symbol Dnia Życzliwości. Natomiast kl. III-VI odrysowywały na kolorowych kartkach swoją dłoń i pisały na niej podziękowania, życzenia, komplementy dla swoich koleżanek, kolegów, nauczycieli, bądź po prostu bliskiej osoby, którym chcieli zrobić przyjemność i wywołać uśmiech na twarzach. Z przygotowanych elementów powstała piękna dekoracja korytarza szkolnego. Jednak największą frajdą było wyszukiwanie miłych życzeń i pozdrowień. Wszyscy byli dla siebie mili, serdeczni i usmiechnięci. Oby takich dni było duzo więcej...