PATRONKA SZKOŁY

Patronka Publicznej Szkoły Podstawowej im. Haliny Mirosławskiej w Grabowie nad Wisłą

Halina Boguchwała Mirosławska (1894 - 1942)

Halina Boguchwała Mirosławska z domu Piątkowska urodziła się w 1894r. w rodzinie szlacheckiej w poznańskiem.
      Mąż jej Mikołaj Mirosławski zmarł w młodym wieku.
      W 1920 roku wraz z matką i małą córeczką Marią przyjechała do gminy Przyłęk. Z panem Marianem Jagmin tworzyła szkołę w Babinie.
      W 1922 roku przeniosła się do Grabowa. Z pomocą władz gminnych zaczęła budowę szkoły. Zakupiła 2-izbowy drewniany dom od p. Tworzowskiego. Do niego dobudowała od strony północnej niewielkie pomieszczenie w którym mieszkał kierownik szkoły.
      W latach 1938 - 39 czyniła przygotowania do budowy murowanego budynku szkolnego. Mieszkańcy Grabowa pomagali jej gromadzić materiały budowlane. Niestety wybuch II wojny światowej przerwał pracę. Zginęły, plany budowlane, szkoła spłonęła.
      20 października 1942 r. Halina Mirosławska zmarła. Została pochowana na cmentarzu w Zwoleniu.
      Pani Halina Mirosławska przez 20 lat była nauczycielką i kierowniczką szkoły w Grabowie.
      Absolwenci wspominają, że była surowa i wymagająca, a jednocześnie serdeczna i miła. Służyła radą i pomocą w potrzebie. Organizowała przedstawienia z okazji różnych rocznic (3 maja, 11 listopada, Świąt Bożego Narodzenia) które wystawiała mieszkańcom wsi. Dzięki takim występom ludność miejscowa poznawała pisarzy, poetów i królów Polski.
      W okresie okupacji młodsze dzieci uczyła języka polskiego, rachunków, przyrody, śpiewu, gimnastyki, pracy ręcznej i religii. Starsze - historii i literatury.
      Wychowankowie mówili, że była wspaniałym człowiekiem o wysokiej kulturze i inteligencji.
      Pani Halina była szatynką o niebieskich oczach. Włosy czesała w koka z tyłu głowy. Ubierała się w czarne żakiety z białymi kołnierzykami.

1 września 1997r. Szkoła Podstawowa w Grabowie nad Wisłą przyjęła imię Haliny Mirosławskiej, która od tego dnia jest jej patronką. Przekazano szkole sztandar i odsłonięto tablicę pamiątkową umieszczoną w głównej ścianie budynku szkolnego, przedstawiającą portret p. Haliny Mirosławskiej.
      Uczniowie naszej szkoły pamiętają o swojej patronce. Organizują akademię szkolne upamiętniające jej postać, odnawiają jej grób pokrywając go kwiatami i zniczami na każde Święto Zmarłych.