UROCZYSTA AKADEMIA Z OKAZJI 11 LISTOPADA - 8.11.2013r.

11 listopada to symboliczna data, Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Dzień ten ustanowiono świętem narodowym dopiero ustawą z kwietnia 1937r. Do czasu wybuchu II wojny światowej święto obchodzono tylko dwa razy: w roku 1937 i 1939.

Po wojnie narodowe Święto Niepodległości wróciło do kalendarza oficjalnych świat państwowych. Główne obchody z udziałem najwyższych władz odbywają się na Placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Znajduje się tam Grób Nieznanego Żołnierza. Jest to symboliczny grób wszystkich bohaterów, którzy oddali swoje życie za wolną Polskę.

Cyprian Kamil Norwid powiedział, że ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek. Miały tego świadomość przeszłe pokolenia, a czy my rozumiemy swoje obowiązki względem ojczyzny? Czy szanujemy symbole narodowe? Czy troszczymy sie o poprawność języka polskiego? Czy zachowujemy polskie tradycje narodowe? Na te pytania odpowiedzi udzielali nam uczniowie, którzy pod opieką p. Wioletty Mazur i p. Anety Dąbrowskiej przygotowali uroczystą akademię z okazji obchodów Święta Niepodległości. W montażu słowno-muzycznym padło wiele słów o Polsce, Polakach, którzy walecznie i śmiało sprzeciwiali się zaborcom i walczyli o wolność, aby w końcu po 123 latach niewoli, rozbiorów i obcego panowania w 1918r. odrodziło się państwo polskie. Była to dla wszystkich wyjątkowa lekcja patriotyzmu.