AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĄT MAJOWYCH - 30.04.2013r.

W dn. 30 kwietnia 2013r. uczniowie kl. V i VI pod opieką p. Wioletty Mazur zaprezentowali społeczności szkolnej montaż słowno-muzyczny poświęcony majowym świetom: 2 maja - Święto Flagi i 3 maja - Święto Konstytucji.

Konstytucja 3 Maja 1791r. zawierała podstawowe zasady ustroju Polski. Była pierwszą w Europie a drugą na świecie, po Konstytucji Stanów Zjednoczonych sformułowaną na piśmie ustawą zasadniczą. Szlachta korzystać miała z dotychczasowych przywilejów z pewnymi ograniczeniami, uszczuplono wpływy magnaterii, mieszczanom zatwierdzono prawo do nabywania dóbr, a miastom zapewniono możliwość rozwoju, utrzymano poddaństwo chłopów. Władzę państwową podzielono na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Zniesiono liberum veto. Konstytucja była wielkim postępowym dziełem odradzającego się narodu, przełomową chwilą w społecznym i politycznym życiu kraju.